Dlaczego warto oszczędzać pieniądze?

Dodano 28.11.2017


Trudno się nie zgodzić ze zdaniem, że „przysłowia są mądrością narodów”. W języku polskim funkcjonuje wiele przysłów związanych z tą sprawą. Jako przykład można podać chociażby takie: „Ziarnko do ziarnka, a zbierze się miarka” oraz „Oszczędnością i pracą ludzie się bogacą”. Oszczędzanie daje nam przede wszystkim poczucie kontroli i bezpieczeństwa nad własnym życiem poprzez obiektywne spojrzenie na swoje finanse oraz ich optymalne prowadzenie. Taki swój własny, mały „fundusz” pozwala nam jeszcze bardziej umocnić swoją niezależność i pokazać, że jesteśmy w stanie wziąć los w swoje ręce.

 

Wizja oszczędzania

Niestety wśród mentalności Polaków perspektywa oszczędzania jest zazwyczaj odbierana negatywnie. Niektórym osobom kojarzy się to z przymusem odmawiania sobie przyjemności oraz koniecznością regularnego „zaciskania pasa”. Patrząc przez pryzmat oszczędzania, to właśnie ludzie oszczędni mają przewagę finansową. Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że wysokość zarobków decyduje o naszym poziomie zamożności. Mimo wszystko to nie ten, kto dużo zarabia i momentalnie wszystko wydaje jest osobą zamożną oraz inteligentną finansowo, lecz ten, kto potrafi odpowiednio gospodarować oraz odkładać swoje środki. Taka osoba nawet zarabiając mniej, jest w stanie osiągnąć w życiu więcej niż jej rozrzutny konkurent. I to nie tylko na etapie życia zawodowego, lecz głównie prywatnego poprzez zapewnienie stabilizacji finansowej swojej rodzinie, w tym własnym dzieciom, którym już od najmłodszych lat powinno się wpajać zasadę gromadzenia pieniędzy we własnej skarbonce.

 

Określenie celu

Jeżeli już zdecydujemy się oszczędzać, to na początku zawsze warto określić cel, do którego przez to dążymy. Taki zabieg może dodatkowo motywować i umacniać nas w trudnych chwilach i momentach, które zawsze czyhają na każdego z nas. Wizja posiadania takiego planu jest dodatkowym bodźcem, który sprawia, że systematyczne odkładanie swoich środków staje się z czasem zdrowym i pozytywnym nawykiem.

 

Przechytrz los!

Podobno śmierć i podatki to jedyne pewne rzeczy w życiu. Ja do tego dołożyłbym jeszcze nieprzewidziane wydatki, które prędzej, czy później czekają każdego z nas, np. awaria sprzętu domowego, samochodu czy też zwykłe uszkodzenie telefonu. Zarówno takie sytuacje, jak i wiele, wiele innych mogą sprawić, że nagle zostaniemy bez grosza przy duszy. W tej sytuacji nie zawsze będziemy mogli liczyć na swoją rodzinę i przyjaciół, ponieważ oni również mogą mieć podobne problemy i nie będą w stanie wesprzeć nas finansowo. Dlatego właśnie tak ważne jest posiadanie oszczędności, które zagwarantują nam pokrycie naszych wydatków bez ingerencji osób trzecich. To jednak nie jedyne przeciwności losu, które mogą sprawić, że stracimy grunt pod nogami na tle finansowym. Różne przewlekłe choroby, wypadki czy też nagła utrata pracy wynikająca czasem z przyczyn niezależnych od nas – grupowe zwolnienia, bankructwa – takie sytuacje mogą spotkać każdą firmę. Jeśli w takich momentach pozostaniemy bez oszczędności, mając dodatkowo rodzinę na utrzymaniu, to możemy na tym wiele stracić. Szastanie pieniędzmi w momencie, w którym masz świadomość, że Twoje serce bije nie tylko dla Ciebie i są osoby, które na ciebie liczą, jest naprawdę lekkomyślnością i głupotą.

 

Praktyka czyni mistrza

Planowanie swoich wydatków, aby przewidywać nagłe, niespodziewane koszty jest bardzo trudną umiejętnością do nabycia. Dlatego warto zacząć ją poznawać i praktykować już teraz! Pieniądze z oszczędności w niespodziewanych dla nas sytuacjach życiowych są filarem i podstawą bytu. To właśnie dzięki tym środkom będziesz w stanie odbić się od dna i stanąć na nogi w sytuacjach krytycznych. To właśnie te zgromadzone przez Ciebie dobra materialne pozwolą Ci normalnie funkcjonować. I to dzięki nim nie będziesz musiał się zamartwiać “co będzie jutro”. Świadomość tego, że mimo problemów finansowych, które mogą cię spotkać w życiu, jesteś w stanie zagwarantować stabilną przyszłość sobie i swoim najbliższym, jest jedną z najsilniejszych broni przeciwko losowi, który lubi płatać nieprzyjemne figle każdemu z nas.
 

Łukasz Nowak
Dyrektor Alin Group

 

Dołącz do nas na facebooku!

 

Alin Group jest Spółką z o.o. z siedzibą w Krakowie (30-504) przy ul. Kalwaryjska 69/9 zarejestrowaną w Rejestrze Przedsiębiorców prowadzonym przez Sąd Rejonowy dla Krakowa XI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000332655, NIP 6793012052, REGON 120961666. Kapitał zakładowy 35 000 zł w całości opłacony. Licnecja RAU 11189445/A. 

Newsletter 

Copyright © 2017 Alin Group